3 rzeczy, które musisz wiedzieć o iniekcji ciśnieniowej

Chcielibyśmy zainteresować państwa naszą ofertą usług oraz zaprosić do współpracy

dobre izolacje
dobre izolacje
dobre izolacje
dobre izolacje
dobre izolacje

Większość konstrukcji betonowych kojarzy się ludziom z bardzo dużą solidnością oraz wytrzymałością. Jednak nawet nieduże pęknięcia prowadzą do znacznego osłabienia takich budowli, dlatego należy je odpowiednio konserwować i dbać. Wilgoć na ścianach czy podmoknięte fundamenty, to tylko jedne z poważniejszych problemów, jakie dotykają wiele budowli betonowych. W jaki konkretnie sposób zapobiegać tego rodzaju problemom? Jednym z doskonałych rozwiązań będzie iniekcja ciśnieniowa ścian, a więc izolacja pozioma.

W starych domach często nie ma hydroizolacji poziomej fundamentów. Z kolei w nowych nierzadko jest niewłaściwie wykonana. W takich sytuacjach również iniekcja ciśnieniowa jest doskonałym rozwiązanie, które polega na wprowadzeniu w struktury muru preparatu chemicznego, które przerywa podciąganie kapilarne wody. W związku z tym, jakie są trzy najważniejsze rzeczy, jakie trzeba wiedzieć o iniekcji ciśnieniowej? Tego dowiesz się z artykułu!

Iniekcja ciśnieniowa – trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o tej metodzie

Brak właściwej izolacji poziomej to częsta przyczyna zawilgocenia pomieszczeń piwnic i fundamentów. Jest to problematyczna usterka, którą w praktyce często ciężko usunąć. Wymaga nie tylko kosztownej pracy, ale również doświadczenia i wykorzystania właściwych specyfików. Dodatkowa trudność polega na odtworzeniu izolacji pionowej ścian fundamentowych, a także precyzyjnej izolacji posadzki na gruncie.

Przy iniekcji ciśnieniowej wszystkie z elementów muszą być ze sobą ściśle połączone, co oznacza, że do wykonania tzw. wtórnej izolacji poziomej należy dobrać prawidłową metodę.

Niemniej najczęściej izolacje wtórną poziomą wykonuje się chemicznie – właśnie drogą iniekcji. Z uwagi, że jest to technika, która znana jest od kilkudziesięciu lat, to jej zasada poza pewnymi modyfikacjami nieustannie pozostaje taka sama.

Wykonanie ekspertyzy przed iniekcją

Pierwsza rzecz, którą warto wiedzieć na temat iniekcji ciśnieniowej, to obowiązek przeprowadzenia ekspertyzy. W ten sposób możliwe będzie określenie stopnia zawilgocenia muru, a także oznaczenie stopnia poboru wody w nim. Ponadto dzięki ekspertyzie możliwe będzie oszacowanie ogólnego stopnia zawilgocenia. Fachowiec – rzeczoznawca na tej podstawie dobiera odpowiedni środek iniekcyjny, który będzie najbardziej skuteczny.

W związku z wykonaniem ekspertyzy należy wykonać szczegółowe opracowanie, na którym pokazane zostaną najbardziej newralgiczne miejsca, które wymagają dodatkowych uszczelnień.

W jaki sposób przygotować ścianę do iniekcji?

Druga kwestia, to właściwe przygotowanie ściany do zabiegu iniekcji. W pierwszym kroku należy sprawdzić, czy na ścianie znajdują się spękania i rysy. Następnie z powierzchni ściany trzeba usunąć tynk i wykonać odpowiednie otwory. Po wywierceniu wszystkich trzeba je oczyścić, a najlepiej przedmuchiwać sprężonym powietrzem. Warto pamiętać, że niezwykle istotne jest zapobieganie niekontrolowanemu wypływowi tzw. pyłu iniekcyjnego przez szczeliny i rysy w murze.

Jednym z problemów w ramach przygotowania ściany do iniekcji ciśnieniowej są również mury z pustką powietrzną oraz niekontrolowane wycieki przez spoiny. Wtedy najlepiej wykonać pierwsze wstępne uszczelnianie obszaru iniekcji.

Kiedy stosować iniekcję ciśnieniową?

To jedno z bardzo częstych pytań, kiedy należy stosować metodę iniekcji ciśnieniowej. Dlatego warto zaznaczyć, że posiada ona dwie największe zalety tj. jest to technika skuteczna w murach grubych, a także murach mokrych. Jednak wśród większych wad zdecydowanie trzeba wymienić konieczność posiadania właściwego osprzętu tj. pompy lub pakery. W związku z tym takie czynności przeprowadzane są przez fachowców, a w zasadzie specjalistyczne firmy.

Jakie korzyści niesie metodą iniekcji ciśnieniowej?

Iniekcja ciśnieniowa to jedna ze skuteczniejszych metod, w ramach której możliwe jest zabezpieczenie budowli betonowych. Odpowiednie korzyści, które bezpośrednio wynikają ze stosowania tej techniki, są bardzo wymierne, a profesjonalnie wykonana cechuje się:

·     brakiem konieczności tzw. wstępnego osuszania murów i fundamentów,

·     bezpiecznym i skutecznym zabiegiem izolacyjnym,

·     bardzo przystępną ceną, która jest adekwatna do wykonanej usługi,

·     gazoszczelnością i ekologiczną blokadą izolacyjną,

·     nieinwazyjnością, ponieważ nie narusza struktury budynku,

·     spełnia wszelkie wymagania konserwatorskie.

Iniekcja ciśnieniowa – komu ją zlecić?

Poprawa stanu budynku to niezwykle ważny element w odniesieniu do jego żywotności. Jednak w momencie, kiedy podejmie się decyzję o przeprowadzeniu iniekcji ciśnieniowej, warto poszukać specjalistycznej firmy, takiej jak Dobre Izolacje, której fachowcy w profesjonalny i skuteczny sposób przeprowadzą iniekcję ceglanych, kamiennych, a przede wszystkim betonowych konstrukcji.

Wyłącznie dobranie i późniejsze zastosowanie właściwych metod w ramach zabiegu iniekcji ciśnieniowej pomoże skutecznie zabezpieczyć budynek.