Gdzie należy stosować izolacje przeciwwilgociowe?

Chcielibyśmy zainteresować państwa naszą ofertą usług oraz zaprosić do współpracy

dobre izolacje
dobre izolacje
dobre izolacje
dobre izolacje
dobre izolacje

Nie można zaprzeczyć, że budowa domu na podmokłym terenie wiąże się z szeregiem problemów oraz konieczności inwestycji w izolacje przeciwwilgociowe – w szczególności kiedy zdecydujemy się na wybudowanie domu posiadającego piwnicę.

Warto wyjaśnić nieco więcej na temat tego rozwiązania oraz wytłumaczyć, jakiego rodzaju instalacje będą odpowiednie do konkretnych rodzajów pomieszczeń. Tematyka ta jest niezwykle rozległa, bowiem współczesne budownictwo oferuje szereg bardzo interesujących, nowatorskich rozwiązań, także jeśli chodzi o izolacje przeciwwilgociowe. A zatem – kiedy warto się na nie zdecydować i o czym trzeba pamiętać przy jej montażu.

Izolacje przeciwwilgociowe – kiedy będą konieczne?

Przede wszystkim wtedy, gdy teren, na którym budujemy dom, należy do terenów podmokłych i sprzyja gromadzeniu się wody na nim. Pomieszczeniem, na którym należy skupić się zdecydowanie najbardziej w tej kwestii, jest piwnica – w jej przypadku warto zastosować ciężką izolację, która będzie charakteryzować się przede wszystkim szczelnością.

Dzięki tej technologii nawet w razie najmniej sprzyjających warunków atmosferycznych piwnica nie będzie przemakać, a woda nie będzie się w niej gromadzić, co często się zdarza w budynkach pozbawionych takiej izolacji. Jednak nie wszystkie domy posiadają piwnice – jeśli znajdują się na podmokłych terenach, to inwestycja w izolację przeciwwilgociową nadal jest nieodłączna, ale na nieco mniejszą skalę.

Domy bez piwnicy zabezpieczane są bowiem izolacją poziomą na ścianach fundamentowych znajdujących się pod powierzchnią gruntu. Konieczna będzie tutaj także szczelna izolacja podłogi przed zgubnym wpływem wilgoci.

Rodzaje i typy izolacji przeciwwilgociowych

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że mamy obecnie do dyspozycji kilka rodzajów izolacji przeciwwilgociowych. Godna uwagi jest między innymi izolacja fundamentu typu lekkiego. Jak sama nazwa mówi, mamy tutaj do czynienia ze stosunkowo mało rozległym rozwiązaniem, które jest bardzo przystępne jeśli chodzi o montaż.

Co zaś tyczy się rodzajów gruntów, na których lekkie izolacje mogą (a czasami nawet powinny) się znajdować, już spieszymy z wyjaśnieniami – chodzi przede wszystkim o grunty łatwo przepuszczalne oraz piaszczyste. Istnieje jednak jeszcze warunek, o który należy w tym kontekście zadbać – mowa tutaj o tym, aby poziom wód gruntowych był stosunkowo niski, ponieważ w innym wypadku lekkie izolacje nie będą odpowiednio spełniały swojego zadania. 

Izolacje ciężkie i średnie

Izolacje lekkie to rzecz jasna nie jedyne rozwiązanie. Mamy do dyspozycji jeszcze izolacje przeciwwilgociowe średnie, a więc takie, które idealnie sprawdzają się przede wszystkim na gruntach spoistych o słabej przepuszczalności – między innymi gliniastych. W przypadku tego rozwiązania zaleca się również wykonanie drenażu wokół domu, aby można było mieć gwarancję pełnej skuteczności oraz stuprocentowej ochrony przed wodą całej konstrukcji budynku oraz poszczególnych jego pomieszczeń. 

O izolacji ciężkiej wspomnieliśmy już przy okazji wywodu na temat konieczności zabezpieczania piwnicy przed wilgocią. Warto tutaj jednak jeszcze z kronikarskiego obowiązku zaznaczyć, że izolacja ciężka charakteryzuje się, poza rzecz jasna doskonałymi właściwościami umożliwiającymi ochronę przed wodą, także ogromną wytrzymałością na stały napór wód gruntowych.

Innego rodzaju izolacje niestety nie sprostałyby nieustannemu naporowi takowych, ponieważ są na to zbyt słabe. W związku z tym jeśli teren jest podmokły, wyjątkowo niestabilny, a poziom wód gruntowych należy do wysokich, nie warto się zastanawiać – montaż izolacji ciężkiej będzie tutaj wręcz obowiązkiem, jeśli zależy nam na komfortowym codziennym funkcjonowaniu w domu bez stresu w związku z ewentualnymi podtopieniami czy powstawaniem grzyba.