Zastosowanie hydroizolacji to skuteczna możliwość uchronienia się przed wilgocią. Hydroizolacje to nic innego jak powłoki ochronne, które stosuje się w celu zabezpieczenia różnych powierzchni przed nadmierną ilością wody. Obecnie różne rodzaje hydroizolacji dzieli i klasyfikuje się ze względu na ich właściwości. Tym samym w zależności od konkretnych potrzeb, z powodzeniem można wykorzystać wiele różnorodnych materiałów m.in. folię, papę albo właściwie zabezpieczoną przed korozją blachę.
Materiały wykorzystywane podczas hydroizolacji mineralnej bazują na spoiwie cementowym. Tworzą one bezspoinową powłokę, a z uwagi na ich właściwości mechaniczne można podzielić je na dwa podstawowe typy: sztywne i elastyczne. Ponadto tego rodzaju materiały znajdują bardzo szerokie zastosowanie, co zostanie dokładnie opisane w artykule.
Hydroizolacja – jakie posiada właściwości?
Wybranie odpowiedniego rodzaju hydroizolacji zależy głównie od przeznaczenia. Dlatego już na wstępie trzeba uwzględnić takie parametry jak:
· stopień obciążenia wilgocią w danym miejscu,
· sposobu użytkowania konkretnego budynku,
· wszelkie obciążenia, jakie wynikają z użytkowania budynku,
· typ zabezpieczanej budowli i jej kształt,
· bieżący stan chronionej powierzchni i czynniki, które mogą wpływać na zastosowaną izolację.
Odpowiednie materiały, które wykorzystywane są podczas hydrolizacji zasadniczo różnią się właściwościami. Tym samym niektóre z nich mogą wykazywać mniejszą lub większą skuteczność w zależności od tego, do jakich warunków zostaną wykorzystane. Dlatego przed zakupem odpowiedniej izolacji zawsze należy dokładnie przeanalizować jej parametry i przeznaczenie.
W jaki pomieszczeniach stosować hydroizolacje mineralną?
Skuteczne zabezpieczenie powierzchni przed wodą i wilgocią to bardzo istotna kwestia przede wszystkim w przypadku pomieszczeń, które położone są poniżej gruntu. Dlatego najczęściej dotyczy to piwnic. W ten sposób zabezpiecza się i chroni fundamenty oraz ściany. Jeszcze innymi rodzajami pomieszczeń, do jakich stosuje się hydroizolacje, są łazienki, toalety, kuchnie lub pomieszczenia usługowe.
Należy zaznaczyć, że każde podłoże, na jakie nakłada się tzw. przeciwwodną izolację musi być właściwie wysezonowane. W innym przypadku w niedługim czasie z pewnością zaczną pojawiać się skropliny na ścianach, co prowadzi do trwałego zawilgocenia.
Hydroizolacja – profesjonalna usługa firm budowlanych
Współcześnie zajęcie, jakim jest świadczenie usług hydroizolacyjnych to bardzo dobry pomysł na firmę. Z kolei przy obecnej chłonności rynku, tego rodzaju fachowcy nie będą mogli opędzić się od zleceń. Ponadto fachowe zabezpieczenie pomieszczeń z zastosowaniem hydroizolacji wymaga profesjonalnej wiedzy i doświadczenia. Tym samym oprócz odpowiedniej wiedzy na temat technologii, aby wykonać skuteczną hydroizolację mineralną, potrzebny jest odpowiedni sprzęt i specjalistyczne materiały.
Efektywna hydroizolacja podłogi i ścian w piwnicy pozwoli nie tylko na uniknięcie kłopotów z podciekaniem wody, ale również usunie często nieprzyjemny i uciążliwy zapach. Z kolei zabezpieczenie łazienki, czy kuchni uniemożliwia przenikanie wilgoci na dolne piętra.